10 najpopularniejszych pytań o kolejce
Rewalska
kolejka powróciła na tory, a wraz z nią, jak co roku powracają pytania, związane z korzystaniem z usług Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na aktualne informacje, stworzyliśmy listę 10 najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że nasza lista rozwieje wiele wątpliwości, zaoszczędzi Państwu czasu na wyszukiwanie informacji, a także w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z naszych usług.
1. Kiedy będzie można skorzystać z przejazdów kolejką?
Nowy sezon przewozowy rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. i od tego momentu kolejka jeździć będzie codziennie. Oznacza to, że pociągi kursować będą regularnie, według rozkładu jazdy aż do niedzieli,1 października 2023 r. Po zakończeniu sezonu przewozowego pociągi kursować będą już tylko w trybie posezonowym, o czym na bieżąco będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej.

Bardzo nietypowy skład pociągu można było zaobserwować w poniedziałek, 21 marca 2023 r. na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Gryfic do Pogorzelicy. W próbie ruchowej z pełnym obciążeniem wzięły udział 2 lokomotywy spalinowe Lxd2, wagon motorowy Mbxd2 oraz 3 rumuńskie wagony osobowe. Próbie ruchowej z pełnym obciążeniem 125 ton poddana została lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, w której w styczniu br. zamontowany został 12-cylindrowy silnik Wola Henschel po generalnym remoncie.
Gmina Rewal, właściciel spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa, ogłosiła przetarg na budowę dworca kolejki wąskotorowej w Niechorzu oraz remont zabytkowego parowozu Px 48 z dofinansowaniem w wysokości 7 470 000zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Termin wykonania prac - 24 miesiące od podpisania umowy, czyli maj/czerwiec 2025 r.
Lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, użytkowana przez Nadmorską Kolej Wąskotorową otrzymała właśnie nowe życie. W rumuńskiej lokomotywie, wyprodukowanej w 1985 r. zamontowany został pierwszy z dwóch silników, zakupionych w grudniu ubiegłego roku w firmie Diesel System Service w Czernichowie.
We wtorek, 28 lutego 2023 r., w sali konferencyjnej na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Rewalu odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryficach oraz burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Gryfickiego. Podczas spotkania doszło do podpisania porozumienia w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), opracowania strategii ZIT oraz zarządzania ZIT Obszaru Funkcjonalnego Gryfic.
W nocy, z wtorku na środę, 22 lutego 2023 r. doszło do włamania i kradzieży w bazie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Złodzieje najpierw wyważyli drewniane wrota od hali, a po dostaniu się do środka uszkodzili zabytkowy pług śnieżny.
Licytacje 31. Finału WOŚP zakończone. Z satysfakcją informujemy, że nasze dwie tegoroczne aukcje na Allegro, zorganizowane przy współpracy ze sztabem nr 5955 w Gryficach uzbierały łącznie 1280 zł.
Choć finał WOŚP już za nami, to aukcje internetowe ciekawych przedmiotów i atrakcji, przekazanych przez darczyńców na licytację wciąż trwają. Jedną z takich atrakcji jest jedyny w swoim rodzaju voucher, przekazany na aukcję w Allegro przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Zwycięzca licytacji otrzyma możliwość przejazdu pełnej trasy z Gryfic do Pogorzelicy w kabinie maszynisty. Będzie to jedyna okazja w sezonie przewozowym 2023, aby odbyć 2-godzinną podróż zabytkową koleją wąskotorową w kabinie lokomotywy spalinowej Lxd2 i zobaczyć na żywo maszynistów w akcji. Termin przejażdżki właściciel vouchera będzie mógł ustalić indywidualnie.