Gramy z WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku będzie to już 31 edycja naszej narodowej kwesty, podczas której zbierane będą fundusze na zakup urządzeń do walki z sepsą. Orkiestra zagra w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. Do akcji jak co roku przyłączy się również Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Sepsa to bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu zespół objawów, który nieleczony prowadzi do niewydolności wielonarządowej i w konsekwencji do śmierci. Choroba ma gwałtowny przebieg, a na zakażenie narażony jest praktycznie każdy, bez względu na wiek. Szansą na uratowanie życia, jest jak najszybsze zdiagnozowanie objawów oraz leczenie, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Na taki właśnie sprzęt kwestować będą wolontariusze w całej Polsce podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa od lat przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Jurka Owsiaka, współpracując sztabami WOŚP w Niechorzu i Gryficach. W tym roku spółka przekaże przedmioty oraz rodzinne bilety przejazdowe, które będzie można wylicytować w niedzielę, 29 stycznia na aukcjach w Niechorzu i Gryficach. Ponadto, zgodnie z tradycją na aukcji w Allegro zamieszczony zostanie jedyny w swoim rodzaju voucher, umożliwiający zwycięzcy licytacji przejazd w kabinie lokomotywy spalinowej Lxd2.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Finale WOŚP i wsparcia naszej wyjątkowej, bo łączącej wszystkich Polaków, narodowej kwesty.

Św. Mikołaj na dworcu w Rewalu

W sobotę, 10 grudnia 2022 r. rewalski dworzec wąskotorowy zamienił się po raz kolejny w krainę Świętego Mikołaja. Na sobotnim pikniku, zorganizowanym w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja, w zimowym anturażu, przy 5-stoniowym mrozie bawiły się tłumy mieszkańców Rewala i okolic. Imprezę mikołajkową zorganizowała pani Sołtys oraz Rada Sołecka Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal i Nadmorską Koleją Wąskotorową.

W tym roku pogoda nie zawiodła i tuż przed mikołajkami pojawił się śnieg, który stworzył na rewalskim dworcu wyjątkową, świąteczną atmosferę. Szyku dodały również choinki i świąteczne dekoracje, a także pięknie przystrojona dworcowa scena, podświetlona kolorowymi światłami. Impreza rozpoczęła się o już o godz. 13 animacjami, prowadzanymi w budynku dworcowym. Następnie akcja przeniosła się na scenę, gdzie odbywały się występy artystyczne i zabawy, w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja, który w tym roku miał przybyć pociągiem. I tak też się stało.

Dworcowe Mikołajki 2022

W sobotę, 10 grudnia 2022 r. na dworcu wąskotorowym w Rewalu pojawi się Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy. Na rewalski piknik, organizowany w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja, będzie można dojechać Nadmorską Koleją Wąskotorową, która na tę okazję uruchamia darmowe kursy mikołajkowe.

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla uczestników dworcowego pikniku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Animacje dla najmłodszych rozpoczną się w holu dworcowym już o godz. 13:00. W programie imprezy znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci, kino świąteczne oraz występy artystyczne na dworcowej scenie. W sobotnie popołudnie nie zabraknie również przysmaków z grilla, domowych wypieków oraz rozgrzewających napojów. W punkcie kulminacyjnym, zaplanowanym na godz. 17:00, na dworzec w Rewalu wjedzie świątecznie przystrojony pociąg ze Świętym Mikołajem. Gość z dalekiej Laponii bawić się będzie z dziećmi w oczekiwaniu na przyjazd konwoju z prezentami. Po wręczeniu prezentów odbędzie się pokaz sztucznych ogni, a potem wspólna zabawa z DJ- em.

Poszukujemy pracowników

Nadmorska Kolej Wąskotorowa zatrudni od zaraz pracowników stałych i sezonowych. Do obsadzenia są etaty na stanowiskach maszynistów, mechaników, kierownika pociągu, elektryka oraz pracownika torowego. We wszystkich przypadkach gwarantujemy pełną ochronę pracy i płacy, zatrudnienie na umowę o pracę, rozwój zawodowy oraz ciekawą pracę w przyjaznym miejscu.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. ogłasza nabór na stanowiska:

1. Mechanik – wykształcenie kierunkowe lub staż pracy na stanowisku mechanik. Wymagana znajomość budowy działania silników i ich naprawy ( wskazanie maszyny ciężkie).

2. Mechanik – tokarz - wymagana znajomość obróbki skrawaniem.

Popularne pytania po sezonie

2 października 2022 r. zakończył się regularny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, co oznacza, że kolejka nie będzie już kursować codziennie, według dotychczasowego rozkładu jazdy.

Od października  do końca 2022 roku pociągi wyjeżdżać będą na trasę tylko w trybie posezonowych kursów specjalnych lub czarterowych. O terminach takich kursów będziemy informować Państwa na bieżąco. Zapraszamy zatem na naszą stronę internetową www.kolej.rewal.pl, gdzie znajdują się zawsze aktualne informacje o kursach pociągów, rozkładzie jazdy oraz o wszystkich imprezach, organizowanych przez Nadmorską Kolej Wąskotorową.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nie słabnie zainteresowanie naszymi usługami ze strony turystów, stworzyliśmy listę pytań, najczęściej zadawanych po zakończeniu sezonu przewozowego. Mamy nadzieję, że nasza lista zaoszczędzi Państwu czasu na wyszukiwanie informacji i w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z naszych usług.

Ostatni tydzień sezonu przewozowego

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią rozpoczyna się ostatni tydzień sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W niedzielę, 2 października 2022 r. nadmorska kolejka po raz ostatni wyjedzie na trasę według regularnego rozkładu jazdy. Będzie to też ostatnia okazja dla miłośników wycieczek plenerowych, żeby wyruszyć w podróż po wąskich torach i uwiecznić na zdjęciach nadmorskie pejzaże w jesiennym anturażu.

Od października kolejka będzie jeździć już tylko w trybie kursów posezonowych. Grupy zorganizowane zapraszamy do rezerwacji pociągów czarterowych na potrzeby wycieczek, wypraw integracyjny oraz innych imprez okolicznościowych. W naszej ofercie znajdują się przejazdy składami retro, z otwartymi i zamkniętymi wagonami w zestawie z lokomotywą spalinową Lxd2 lub przejazdy wagonem motorowym MBxd2. Na życzenie oferujemy pomoc przy zorganizowaniu dodatkowych atrakcji, takich jak ogniska lub pikniki.

Informacje o terminach kursów specjalnych oraz o warunkach wynajęcia pociągów znajdują się na naszej stronie internetowej.Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług posezonowych.

Inscenizacja zsyłek na Sybir

W piątek,1 6 września 2022 r. , w przeddzień 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, na stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach odbyła się pierwsza część dwudniowej uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. W imprezie, zorganizowanej przez Starostę Powiatu Gryfickiego oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Gryficach uczestniczyli m.in. Sybiracy i ich rodziny, mieszkańcy Gryfic oraz przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich.

W punkcie kulminacyjnym piątkowej uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna pt. "Zesłania na Sybir 1772-2022", przedstawiająca 3 historyczne zsyłki od 1772 r. do czasów II wojny światowej. Inscenizację zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" w Trzebiatowie, pod kierownictwem Jerzego Nowaka. W rekonstrukcji wydarzeń, oprócz członków grupy rekonstrukcyjnej wzięli udział pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, właściciele i pracownicy pałacu w Rybokartach oraz przebrani w stroje z minionych epok uczniowie gryfickich szkół.

Seniorzy jechali nadmorską kolejką

W czwartek, 8 września 2022 r., zgodnie z wieloletnią tradycją, na pokładzie nadmorskiej kolejki gościliśmy seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Gryficach. Pensjonariusze wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce po wąskich torach na trasie z Gryfic do Trzęsacza.

Wrześniowe wycieczki nad morze dla seniorów z gryfickich domów pomocy społecznej są od lat atrakcyjną alternatywą spędzenia czasu i okazją do oderwania się, choć na chwilę od trosk i codziennej rutyny. Tego rodzaju społeczną działalność wspiera od wielu lat spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa, zapewniając pensjonariuszom darmowy przejazd kolejką na malowniczej trasie z Gryfic do Trzęsacza. W tym roku, w wyprawie do Trzęsacza wzięło udział ponad 100 osób, a wśród nich, jedna z opiekunek, która specjalnie na okazję przejazdu wąskotorówką ubrała się w mundur kolejarski. Gratulujemy oryginalnego pomysłu i fantazji!