Dworcowe Mikołajki 2023

sobotę, 9 grudnia 2023 r. na dworcu w Rewalu pojawi się Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy. Na imprezę, organizowaną w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja będzie można dojechać Nadmorską Koleją Wąskotorową, która na tę okazję uruchamia bezpłatne kursy mikołajkowe.

Konwój Pomocników Św. Mikołaja w Gminie Rewal to już tradycja. Od wielu lat, dzięki współpracy gminy z lokalnymi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, radami sołeckimi, gminnymi szkołami oraz wolontariuszami, organizowana jest coroczna akcja rozdawania prezentów. W tym roku konwój z prezentami wystartuje z Pobierowa i zawita we wszystkich miejscowościach Gminy Rewal, gdzie odbędą się mikołajkowe zabawy i animacje.

W Rewalu festyn mikołajkowy odbędzie się tradycyjnie na dworcu kolejowym przy ul. Dworcowej, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Animacje dla najmłodszych rozpoczną się w holu dworcowym już o godz. 13:00. W programie imprezy znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci z Bałtycką Manufakturą Słodkości, dekorowanie pierniczków z grupą Twórczywo, foto budka 360 i kino świąteczne. Od godz. 15:00 na dworcowej scenie pojawi się DJ, a następnie rozpoczną się występy artystyczne

Świętowaliśmy Dzień Kolejarza

W piątek, 24 listopada 2023 r. w Gryficach, w przeddzień Święta Kolejarza odbyło się spotkanie pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o. z Wójtem Gminy Rewal Konstantym Tomaszem Oświęcimskim. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku.

Powoli staje się już tradycją, że w dzień św. Katarzyny Aleksandryjskie, patronki kolejarzy, właściciel Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej organizuje coroczne spotkanie z pracownikami spółki. Uczestników spotkania powitał prezes spółki Janusz Cetera, a następnie wójt Oświęcimski podziękował za sumienną służbę i kontynuowanie wieloletniej tradycji kolejnictwa w powiecie gryfickim oraz złożył serdeczne życzenia z okazji Dnia Kolejarza.

Słów uznania nie szczędzili również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP - Artur Łącki, Starosta Powiatu Gryfickiego- Ryszard Chmielowicz , Burmistrz Gryfic- Andrzej Szczygieł oraz Radny Powiatowy – Łukasz Czyrny, którzy docenili codzienny trud pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Wiktor Stankiewicz odszedł na wieczną służbę

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w środę, 16 listopada 2023 r. w wieku 69 lat odszedł od nas Wiktor Stankiewicz - nasz wspaniały kolega i wieloletni pracownik Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Ś.P. Wiktor pracował na stanowisku kierownika pociągu w latach 2005- 2014. W naszej pamięci pozostanie na zawsze, jako doświadczony i rzetelny pracownik, ale przede wszystkim, jako serdeczny i wesoły kolega, człowiek dobry, pogodnego usposobienia, pełen radości i wigoru, którego świeczka zgasła zdecydowanie za wcześnie. Pokój jego duszy.

Pogrzeb Wiktora Stankiewicza odbędzie się w sobotę, 18 listopada 2023 r. o godz. 10:00 na starym cmentarzu w Gryficach.

Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Setki mieszkańców i turystów celebrowało 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na Pikniku Patriotycznym na dworcu w Rewalu. Wydarzenie odbyło się 11 listopada 2023 r. w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dworcowy piknik zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gryficach i Gmina Rewal, przy współpracy z Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Oficjalna część uroczystości odbyła się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu. Następnie pochód z uczestnikami, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Red Swing Low z Gryfic przeszedł na dworzec w Rewalu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Święta Niepodległości. Zgodnie z planem, punktualnie o godz. 13:45 na stację w Rewalu wjechał przystrojony w biało-czerwone flagi i godło państwowe „Pociąg do Niepodległej” z Józefem Piłsudskim na pokładzie. Tak rozpoczęła się inscenizacja pt. „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy”, w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa.

Tuż potem rozpalone zostały Ognie Niepodległości i rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadził Paweł Pawłowski - Pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. Dziedzictwa Kulturowego. Na dworcowej scenie w Rewalu wystąpił koszaliński duet Ania i Tomek Trust w recitalu pieśni patriotycznych, śpiewanych wspólnie z uczestnikami pikniku.

Pociąg do Niepodległej

Już w najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 r. serdecznie zapraszamy na przejażdżki Pociągiem do Niepodległej, z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym uroczystym dniu, z kursów po wąskotorowym szlaku Gryfice- Pogorzelica będzie można skorzystać bezpłatnie.

Pociąg do Niepodległej odjedzie ze stacji Gryfice Wąsk. o godz. 10:20. Będzie to pierwsza , po zakończeniu regularnego sezonu przewozowego okazja do skorzystania z przejazdów nadmorską kolejką. Świątecznym pociągiem będzie można dotrzeć na Piknik Patriotyczny, który odbędzie się na dworcu kolejowym w Rewalu, w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Część oficjalna

Oficjalna część uroczystości, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny wraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu rewalskiego chóru Amber Singers.

Ostatnie kursy sezonu przewozowego

W sobotę, 28 listopada 2023 r. kończy się regularny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Oznacza to, że od tego momentu pociągi jeździć będą wyłącznie w trybie kursów specjalnych.

Weekendowe kursy październikowe kończą regularny sezon przewozowy, który rozpoczął się w tym roku już 28 kwietnia. Zakończenie sezonu przewozowego nie oznacza jednak, że nadmorska kolejka nie pojawi się już do końca roku na wąskotorowym szlaku.

Pierwsza okazja do ponownego skorzystania z wąskotorowych przewozów turystycznych nadarzy się bowiem już w sobotę, 11 listopada br. W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków dniu odbędą się w Rewalu powiatowo- gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, na które będzie można dojechać pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W programie imprezy, oprócz oficjalnej uroczystości w rewalskim kościele, zaplanowany został piknik patriotyczny na dworcu kolejowym w Rewalu. W punkcie kulminacyjnym imprezy odbędzie się inscenizacja przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, którą przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. W programie pikniku znajdzie się wiele atrakcji, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

O szczegółach obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz o świątecznym rozkładzie jazdy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej będziemy informować już wkrótce na naszej stronie internetowej.

 

Jesień z nadmorską kolejką

Kończy się październik, a wraz z nim jesienny sezon przewozowy w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Zapraszamy miłośników wycieczek po wąskotorowym szlaku do skorzystania z ostatnich 2 październikowych przejazdów, tym bardziej, że będzie to być może ostatnia okazja, aby uwiecznić na zdjęciach nadmorskie pejzaże w pięknym jesiennym anturażu.

Od listopada br.  nadmorska kolejka będzie jeździć już tylko w trybie kursów specjalnych, o których informować będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej. Grupy zorganizowane zachęcamy do wynajęcia pociągów czarterowych na potrzeby wycieczek, wypraw integracyjny oraz innych imprez okolicznościowych. Informacje o terminach kursów specjalnych oraz o warunkach wynajęcia pociągów znajdują się na naszej stronie internetowej: kliknij po szczegóły

Rozkład jazdy

Kursy posezonowe w dn. 21 i 28 październik 2023.

Zapraszamy na wrześniowe wycieczki

Skończyły się wakacje i rozpoczął się wrzesień- czas powrotu do szkół i codziennych obowiązków. Lato wciąż jednak trwa, a początek września to świetny czas na organizację szkolnych wycieczek i jednodniowych wypadów nad morze. Zważając na fakt, że od jakiegoś czasu schyłek lata nad polskim Bałtykiem przyzwyczaił nas do pięknej, słonecznej pogody, co zresztą potwierdzają w tym roku meteorolodzy, Nadmorska Kolej Wąskotorowa przygotowała oferty wycieczek edukacyjnych dla szkół, a także dla seniorów, którzy przecież wakacje mają przez cały rok.

Edukacja w atrakcyjnej formie

Edukacyjna Podróż w Czasie to sprawdzony już projekt, skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, mający na celu przekazanie informacji o historii, tradycjach i bogactwie kulturowym regionu. W wersji podstawowej wycieczka składa się z przejażdżki koleją wąskotorową, połączonej ze zwiedzaniem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

Ostatni weekend z dodatkowymi kursami

Zbliża się ostatni weekend z dodatkowymi kursami na trasie Gryfice - Pogorzelica - Gryfice. Dodatkowe połączenie z Gryfic na wybrzeże,  skomunikowane z pociągami normalnotorowymi ze Szczecina i Kołobrzegu   dostępne będzie tylko do soboty, 2 września 2023 r.

Dodatkowe połączenie  z Gryfic do Pogorzelicy uruchomione zostało 23 czerwca 2023 r. z myślą o turystach weekendowych, którzy chcieliby dojechać nad morze popołudniowym kursem. Dzięki dodatkowemu pociągowi, który w piątki i soboty odjeżdża ze stacji Gryfice Wąsk. o godz.12:25, w weekendowym rozkładzie jazdy znalazł się jeszcze jeden kurs powrotny do Gryfic - odjazd z Pogorzelicy o godz.14:40. Połączenie to jest również skomunikowane z pociągami normalnotorowymi z Gryfic do Kołobrzegu o godz.16:40 oraz z Gryfic do Szczecina - o godz.16:42.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z ostatnich w tym sezonie kursów weekendowych przypominając, że bilety na trasie Gryfice- Pogorzelica- Gryfice można nabyć u konduktora w pociągu w promocyjnej cenie.