Pociąg do Niepodległej

Dworzec w Pogorzelicy

START: godz. 12:00

W sobotę, 11 listopada 2023 r. serdecznie zapraszamy na piknik z okazji gminno- powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na imprezę w Rewalu będzie można dotrzeć pociągami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W tym uroczystym dniu przejazdy po wąskotorowym szlaku Gryfice- Pogorzelica będą bezpłatne.

Pociąg do Niepodległej odjedzie ze stacji Gryfice Wąsk. o godz. 10:20. Będzie to pierwsza , po zakończeniu regularnego sezonu przewozowego okazja do skorzystania z przejazdów nadmorską kolejką. Świątecznym pociągiem będzie można dotrzeć na Piknik Patriotyczny, który odbędzie się na dworcu kolejowym w Rewalu, w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Część oficjalna

Oficjalna część uroczystości, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny wraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu rewalskiego chóru Amber Singers.

Ceremonię uświetni wojskowa asysta honorowa 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie. Punktualnie o godzinie 12:00 odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Piknik Patriotyczny

Po zakończeniu części oficjalnej i złożeniu kwiatów pod tablicą pamięci, odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości na dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Rewalu, gdzie o godz. 13:00 rozpocznie się Piknik Patriotyczny. Pochód poprowadzi gryficka orkiestra dęta Red Swing Low, która w miejscu pikniku zaprezentuje się w paradzie marszowej. O godz. 13:45, w punkcie kulminacyjnym Pikniku Patriotycznego odbędzie się inscenizacja pt. „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy” (historyczne wydarzenie z 10 listopada 1918 r.), w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa. Tuż potem rozpalone zostaną Ognie Niepodległości, a uczestnicy pikniku zaproszeni zostaną do wspólnego śpiewania pieśni legionowych przy akompaniamencie koszalińskiego duetu Ania i Tomek Trust.

Podczas pikniku na dworcu nie zabraknie kulinarnych niespodzianek. Każdy będzie mógł spróbować grochówki legionowej, zupy dyniowej, rogali świętomarcińskich oraz innych świątecznych przysmaków, przygotowanych przez Stowarzyszenie Nasz Śliwin oraz Radę Sołecką z Rewala. Serdecznie zapraszamy.

Pociągiem na piknik

Na piknik w Rewalu będzie można dojechać z Gryfic i Pogorzelicy „Pociągiem do Niepodległej”, udostępnionym w dniu Narodowego Święta Niepodległości bezpłatnie przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. W Pociągu do Niepodległej szczególnie mile widziani będą pasażerowie przebrani w stroje z różnych epok historycznych. Po zakończeniu imprezy nadmorska kolejka rozwiezie uczestników pikniku najpierw w kierunku Pogorzelicy (odjazd z Rewala o godz. 15:00, a potem ostatnim kursem do Gryfic - odjazd z Rewala o 16:05.

 

Kontakt

  • INFORMACJA 
  • Tel. 513 327 070 / 799 047 070 
  • BIURO W GRYFICACH
  • Ul. Błonie 1, 72-300 Gryfice 
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • BIURO W REWALU
  • Ul. Szkolna 1, 72-344 Rewa
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Tel. 798 627 070