Długi weekend z wąskotorówką

Przed nami Święto Trzech Króli i pierwszy w tym roku długi weekend. Z tej okazji Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza do odwiedzenia Gminy Rewal i skorzystania z zimowych przejażdżek po wąskich torach. Pociągi kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy w czwartek, 6 stycznia oraz w sobotę, 8 stycznia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy, przypominając, że w związku z sytuacją epidemiczną, wciąż obowiązują obostrzenia, dotyczące zachowania w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Prosimy, zatem wszystkich podróżnych o zakładanie maseczek ochronnych na usta i nos przed wejściem do pociągu.

Przejazdy świąteczno- noworoczne

Serdecznie zapraszamy do skorzystania ze świąteczno-noworocznych przejazdów Nadmorską Koleją Wąskotorową. Zimowa oferta skierowana jest przede wszystkim do turystów, przebywających na terenie Gminy Rewal i okolic podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz pierwszego noworocznego weekendu.

W okresie świąteczno- noworocznym pociągi kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy w dniach: 25 grudnia 2021 r (sobota) oraz 1 stycznia 2022 r. (sobota)

Chętnym do skorzystania z zimowych kursów przypominamy, że w związku z panującą w naszym kraju sytuacją epidemiczną, cały czas obowiązują obostrzenia, dotyczące zachowania w miejscach publicznych.  Prosimy, zatem wszystkich podróżnych o zakładanie maseczek ochronnych na usta i nos przed wejściem do pociągu.

Spotkanie z wójtem

W piątek, 10 grudnia 2021 r. w Gryficach odbyło się  spotkanie pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej  Sp. z o.o. z Wójtem Gminy Rewal Konstantym Tomaszem Oświęcimskim z okazji Święta Kolejarzy. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku.

W uroczystej kolacji uczestniczyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP - Artur Łącki, Starosta Powiatu Gryfickiego- Ryszard Chmielowicz, Burmistrz Gryfic-  Andrzej Szczygieł oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice - Wojciech Pietrzak.Uczestników spotkania powitał prezes spółki Janusz Cetera. Następnie w imieniu właściciela spółki, głos zabrał Wójt Gminy Rewal, który w ciepłych słowach podziękował pracownikom Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej za rzetelną służbę i kontynuację wieloletniej tradycji kolejnictwa w naszym powiecie. Słów uznania nie szczędzili również zaproszeni goście, którzy docenili wcale niełatwą pracę pracowników kolei. Podkreślono ogromny wkład pracy i zaangażowania Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o. na rzecz rozwoju i promocji naszego regionu. Na zakończenie części oficjalnej, w podziękowaniu za współpracę, zaproszonym gościom wręczono okolicznościowe statuetki.

Mikołaj na dworcu w Rewalu

W sobotę, 11 grudnia 2021 r., na dworcu wąskotorowym w Rewalu odbyła się impreza, w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja. Jedną z atrakcji wieczoru był przejazd nadmorskiej kolejki w świątecznej iluminacji.

Były to już druga zabawa mikołajkowa, zorganizowana w tym miejscu przez panią sołtys i Radę Sołecką Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal i Nadmorską Koleją Wąskotorową.Impreza rozpoczęła się już o godz. 13 animacjami, prowadzanymi w budynku dworcowym. Dzieci brały udział w wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcjach, m.in. w warsztatach bursztynu, projekcjach filmów bożonarodzeniowych oraz zabawach i animacjach prowadzonych przed sceną.

Tuż po godz. 17, na peron dworca w Rewalu wjechał nasz świąteczny pociąg, udekorowany tysiącami światełek, które specjalnie na tę okazję zamocowali na lokomotywie i wagonach pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Mikołajki 2021

W sobotę, 11 grudnia 2021 r. na dworcu kolejowym w Rewalu pojawi się Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy. Imprezę mikołajkową, w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja organizuje Sołtys i Rada Sołecka Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Impreza na dworcu w Rewalu rozpocznie się już o godz. 13:00. W tym roku, dla uczestników pikniku mikołajkowego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. W programie znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci, oglądanie filmów oraz występy artystyczne na dworcowej scenie. Jak na prawdziwy piknik przystało, nie zabraknie też świątecznego kiermaszu, przysmaków z grilla oraz rozgrzewających napojów i słodkich wypieków.

Główna atrakcja wieczoru zaplanowana jest na godz. 17: 00. Najpierw, świątecznie przystrojonym pociągiem przyjadą Pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy będą bawić się z dziećmi w oczekiwaniu na najważniejszego gościa z dalekiej Laponii. W punkcie kulminacyjnym, konwojem strażackim przyjedzie Święty Mikołaj, z workiem pełnym prezentów. Po wręczeniu prezentów odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Złodzieje kolejowi znowu w akcji

W piątek rano, 26 listopada 2021 r., pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, podczas przeglądu stanu technicznego torowisk ujawnili kradzież metalowych elementów mocujących szyny. Kradzieży najprawdopodobniej dokonano w przedziale czasowym pomiędzy 23 i 26 listopada 2021 r.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku o długości ok. 200 metrów na trasie pomiędzy Karnicami i przejazdem kolejowym w Dreżewie. Na miejscu zdarzenia pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej stwierdzili brak elementów mocowania szyn: ok. 50 szt. stalowych podkładek, o wymiarach: 29x16 cm i wadze ok. 4,7 kg każda oraz ponad 100 śrub o długości 19 cm (elementy widoczne na zdjęciach).

W tym roku to już druga taka kradzież, której skutki mogłyby spowodować katastrofę, zagrażającą zdrowiu i życiu pasażerów i obsługi pociągu.

Świętowaliśmy Dzień Kolejarza

W czwartek świętowaliśmy Dzień Kolejarza, który od 1981 roku obchodzony jest 25 listopada, w dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki polskich kolejarzy.

Powoli staje się tradycją, że w tym dniu załogę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej odwiedza Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski. W czwartkowe przedpołudnie Pan wójt pojawił się osobiście z bukietem kwiatów i pysznym tortem, ozdobionym motywem nadmorskiej wąskotorówki. Podczas krótkiego spotkania z pracownikami spółki pan wójt podziękował wszystkim za rzetelną służbę i złożył serdeczne życzenia z okazji Dnia Kolejarza.

My również dziękujemy panu Wójtowi za pamięć i słowa uznania oraz piękne życzenia, które z pewnością dodadzą nam otuchy w tych trudnych czasach oraz zmotywują do dalszej pracy w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Marszałek w Pogorzelicy

Przed 103 laty, 10 listopada 1918 r., Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Powitanie o poranku na Dworcu Wiedeńskim przez wiwatujące tłumy polskich patriotów przeszło do historii.

Ten symboliczny moment powrotu Komendanta Piłsudskiego, w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniała Grupa Rekonstrukcji "Nałęcz" z Trzebiatowa, która na zaproszenie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej wystąpiła w sobotę, 13 listopada 2013 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy. Marszałek Piłsudski przybył do Pogorzelicy w samo południe, pociągiem, udekorowanym w godło państwowe oraz biało czerwone flagi. Przy dźwiękach pieśni I Brygady Legionów Polskich Komendanta powitali polscy oficerowie oraz przedstawiciele władz w strojach historycznych z początku XX wieku.