Gmina Rewal inwestuje w kolejkę

15 maja 2023 r. podpisana została umowa na realizację inwestycji gminnej pn. „Budowa dworca kolei wąskotorowej w Niechorzu, Gmina Rewal oraz remont zabytkowego parowozu Px48”. Umowę podpisali:Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski, Skarbnik Beata Żoła oraz przedstawiciele wykonawcy z firmy CORLUX Sp. z o.o. ze Szczecina, która została wytypowana w drodze postępowania przetargowego 12 kwietnia 2023 r.

Wartość inwestycji wynosi 8.210.000,00 zł, a wykonawca ma na realizację zadania 24 miesiące od daty podpisania umowy. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” na podstawie Programu Funkcjonalno- Użytkowego. Inwestycja Gminy Rewal uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład : Programu Inwestycji Strategicznych - Edycja II w wysokości 90% wartości inwestycji. Gmina Rewal otrzymała już Promesę Inwestycyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego, która stanowi zapewnienie, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Funduszu, do kwoty wskazanej w promesie.

Panu Wójtowi oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy w Rewalu, zaangażowanym przy projekcie serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na realizację zadań.

Sprzątanie Świata

17 maja 2023 r. młodzież z Zespołu Szkół im. Cz., Miłosza w Gryficach weźmie udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Do miejsca akcji uczniowie dojadą pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Zbiórka uczestników akcji, wśród których, oprócz uczniów pojawią się też nauczyciele i rodzice, zaplanowana jest w najbliższą środę na stacji Gryfice Wąskotorowe. Odjazd pociągu o godz. 8:40 Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa wysiądzie w Rybokartach, a druga w Niedźwiedziskach. Ze stacji kolejowych obydwie grupy, wyposażone w worki na śmieci wyruszą na sprzątanie leśnych szlaków oraz terenów, przylegających do torowisk Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, by na koniec spotkać się przy stacji Popie. Tutaj, na zakończenie akcji, współorganizator wydarzenia- Nadleśnictwo Gryfice zaprosi wszystkich uczestników Sprzątania Świata na piknik, z pieczeniem kiełbasek w ognisku. Po pikniku uczestnicy powrócą kolejką wąskotorową do Gryfic.

Organizatorem akcji Sprzątanie Świata jest Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach, przy współpracy z Nadleśnictwem Gryfice oraz spółką Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Udany weekend majowy

Zakończył się weekend majowy, inaugurujący nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Nie wliczając falstartu pogodowego w sobotę, w pozostałe dni dopisała piękna, słoneczna pogoda, co miało istotny wpływ na ilość pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych w tym sezonie kursów nadmorską kolejką.

Po podsumowaniu wszystkich kursów, tegoroczny weekend majowy okazał się bardzo udany pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu 5 majówkowych dni Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewiozła ponad 5 tys. osób. W porównaniu do roku ubiegłego, była to frekwencja o 100% wyższa, chociaż, trzeba zaznaczyć, że w 2022 r. długi weekend był o 1 dzień krótszy, a majówkowym wyjazdom nie sprzyjała niepewna sytuacja, związana z wybuchem wojny na Ukrainie. Niemniej jednak, takie optymistyczne otwarcie jest dobrym prognostykiem na dalszą część sezonu przewozowego.

Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy skorzystali z naszej majówkowej oferty, mając nadzieję, że zainteresowanie przejazdami nadmorską kolejką nie zmaleje, a tegoroczny sezon przewozowy zaskoczy wszystkich kolejnym rekordem frekwencji.

Kolejką na majówkę

Nowy sezon rozpoczęty! W sobotę, 29 kwietnia nasza kolejka wróciła na nadmorski szlak. Pociąg, przystrojony w godło państwowe wyjechał z Gryfic punktualnie o 8:40, by półtorej godziny później, po raz pierwszy w tym sezonie zameldować się na końcu trasy, czyli w Pogorzelicy. Chociaż inauguracja sezonu przewozowego odbyła się w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, to jednak brak słońca i temperatura otoczenia w granicach 8 ºC nie zniechęciła turystów do odbycia pierwszej w nowym sezonie przewozowym podróży po wąskich torach. Przed nami jeszcze długi weekend majowy.

Od 1 do 3 maja, czyli w dni świąt narodowych pociągi kursować będą przystrojone dodatkowo w barwy państwowe, a prognozy zapowiadają piękną słoneczną pogodę. Wykorzystajmy wiosenną aurę i skorzystajmy z przejazdów nadmorską kolejką, tym bardziej, że na wąskotorowym szlaku Gminy Rewal na turystów czeka wiele majowych imprez i atrakcji.

10 najpopularniejszych pytań o kolejce

Rewalska kolejka powróciła na tory, a wraz z nią, jak co roku powracają pytania, związane z korzystaniem z usług Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Wychodząc  naprzeciw zapotrzebowaniu na aktualne informacje, stworzyliśmy listę 10 najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że nasza lista rozwieje wiele wątpliwości, zaoszczędzi Państwu czasu na wyszukiwanie informacji, a także w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z naszych usług.

1. Kiedy będzie można skorzystać z przejazdów kolejką?

Nowy sezon przewozowy rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. i od tego momentu kolejka jeździć będzie codziennie. Oznacza to, że pociągi kursować będą regularnie, według rozkładu jazdy aż do niedzieli,1 października 2023 r. Po zakończeniu sezonu przewozowego pociągi kursować będą już tylko w trybie posezonowym, o czym na bieżąco będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej.

Nietypowy skład

Bardzo nietypowy skład pociągu można było zaobserwować w poniedziałek, 21 marca 2023 r. na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Gryfic do Pogorzelicy. W próbie ruchowej z pełnym obciążeniem wzięły udział 2 lokomotywy spalinowe Lxd2, wagon motorowy Mbxd2 oraz 3 rumuńskie wagony osobowe. Próbie ruchowej z pełnym obciążeniem 125 ton poddana została lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, w której w styczniu br. zamontowany został 12-cylindrowy silnik Wola Henschel po generalnym remoncie.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, zgodnie z zaleceniami serwisanta. – mówi Rafał Hamulczuk - mistrz warsztatu mechanicznego NKW.- Do tej pory lokomotywa jeździła bez obciążenia, bo silnik był na dotarciu. Teraz nadszedł czas na kolejną próbę ruchową, tym razem z dołączonymi wagonami i dodatkowym obciążeniem. W poniedziałek, podczas jazdy testowej sprawdzaliśmy, czy silnik pracuje prawidłowo oraz kontrolowaliśmy ciśnienie oleju i wody – dodaje szef obsługi technicznej. Poniedziałkowe testy nowej jednostki napędowej zakończyły się pozytywnie i lokomotywa jest gotowa do użytku.

Gmina Rewal ogłasza przetarg

Gmina Rewal, właściciel spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa, ogłosiła przetarg na budowę dworca kolejki wąskotorowej w Niechorzu oraz remont zabytkowego parowozu Px 48 z dofinansowaniem w wysokości 7 470 000zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Termin wykonania prac - 24 miesiące od podpisania umowy, czyli maj/czerwiec 2025 r.

Wizualizacja obiektu w Niechorzu wygląda imponująco. Mamy nadzieję, że już wkrótce nasi pasażerowie będą mogli korzystać z tego pięknego obiektu i po wielu latach oczekiwań, znów wyruszyć w fascynującą podróż w czasie prawdziwym parowozem Px48 3913.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji (kliknij czytaj dalej).

Informacje o przetargu znajdują siępod linkiem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/738310

Lokomotywa Lxd2 otrzymała nowy silnik

Lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, użytkowana przez Nadmorską Kolej Wąskotorową otrzymała właśnie nowe życie. W rumuńskiej lokomotywie, wyprodukowanej w 1985 r. zamontowany został pierwszy z dwóch silników, zakupionych w grudniu ubiegłego roku w firmie Diesel System Service w Czernichowie.

12-cylindrowy silnik Wola Henschel, o mocy 505 KM i oznaczeniu 16H12A, nie jest co prawda nowy, ale przeszedł generalny remont w warsztatach w Czernichowie, k. Krakowa, specjalizujących się w serwisowaniu wysokoprężnych jednostek napędowych. Ważąca 2,5 tony jednostka napędowa, która zastąpiła identyczny, wyeksploatowany już silnik, została przetestowana przez pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i przeszła już pozytywnie pierwsze próby ruchowe bez obciążenia.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, ponieważ jednostka jest jeszcze na dotarciu – mówi Rafał Hamulczuk- mistrz warsztatu mechanicznego NKW.