Weekend z pająkami

Pomimo upalnej pogody, setki turystów odwiedziło wystawę pająków i insektów, zorganizowaną w miniony weekend na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Pogorzelicy.

Dworcowa ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu 2 młodych pasjonatów z Gryfic: Konrada Żądło, głównego pomysłodawcy i właściciela większości pająków, zaprezentowanych w Pogorzelicy oraz jego starszego kolegi, Michała Krzysicy, specjalizującego się w hodowli mrówek.

Oprócz kolekcji jadowitych pająków, mrówek i egzotycznych insektów, odwiedzający wystawę mogli podziwiać również gekona orzęsionego i kameleona lamparciego. Szczególnie ten ostatni okaz wzbudzał największe zainteresowanie i przykuwał uwagę swym pięknym, modro-zielonym ubarwieniem.

Jadowite pająki na dworcu w Pogorzelicy

Podczas pierwszego sierpniowego weekendu w dn. 7-9 sierpnia 2020 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy będzie można odwiedzić amatorską kolekcję pająków i insektów. Ekspozycja pajęczaków udostępniona zostanie dla zwiedzających bezpłatnie.

Jadowite pająki z różnych kontynentów oraz egzotyczne insekty będzie można zobaczyć w Pogorzelicy dzięki uprzejmości Konrada Żądło, pasjonata z Gryfic, który hoduje pajęczaki od 3 lat. Konrad ma 14 lat i mieszka w domku jednorodzinnym z młodszym bratem i rodzicami. Oprócz pajęczaków i insektów bracia opiekują się również żółwiem, gekonem i kameleonem. Jednak największa, bo licząca już 30 egzemplarzy, jest kolekcja pająków, wśród których znajdują się ogromne ptaszniki.

76.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W najbliższą sobotę, 1 sierpnia 2020 r. będziemy obchodzić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z największych i najbardziej krwawych zrywów narodowych w polskiej historii. Jak co roku, punktualnie o godz. 17:00 Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaakcentuje tę historyczną datę 1-minutowym sygnałem z lokomotywy. W tym dniu lokomotywa zostanie udekorowana polskim godłem.

Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk powstańczych wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz ciężkich warunków bojowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz niemieckich bombardowań i ostrzałów artyleryjskich zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków i obiektów o ogromnej wartości kulturalnej i duchowej Narodu Polskiego.

Rajd Militarny na dworcu

Dworzec kolejowy w Rewalu był ostatnim przystankiem Rajdu Militarnego ze Świnoujścia do Rewala, który w niedzielę, 26 lipca 2020 r. uświetnił 75. rocznicę uruchomienia po wojnie Gryfickiej Kolei Dojazdowej.

W niedzielnym pokazie, zorganizowanym przez Nadmorską Kolej Wąskotorową przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa zaprezentowane zostały pojazdy wojskowe z okresu powojennego oraz stroje

polskich żołnierzy z różnych epok historycznych. W wydarzeniu na rewalskim dworcu uczestniczyła grupa młodych adeptów dziennikarstwa, przebywająca w Rewalu na obozie "Potęga Prasy", zorganizowanym pod patronatem medialnym dodatku do tygodnika Angora- Angorka.

Weekend z wąskotorówką

Nocne przejazdy wąskotorowe

W najbliższy weekend, 25-26 lipca 2020 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa przygotowała dwa wyjątkowe wydarzenia, dla uczczenia 75. rocznicy uruchomienia Gryfickiej Kolei Dojazdowej na Ziemiach Odzyskanych, które miało miejsce 22 lipca 1945 r.

W sobotę, 25 lipca uruchomione zostaną po raz pierwszy w tym sezonie nocne przejazdy wąskotorowe. Tego dnia regularny rozkład jazdy kolejki poszerzony zostanie o 2 dodatkowe kursy, które umożliwią turystom zobaczenie trasy oraz okolicznych atrakcji, takich jak latarnia morska, czy ruiny kościoła w Trzęsaczu w wieczornym i nocnym anturażu.

W sobotę, 25 lipca pasażerowie będą mogli wyjątkowo skorzystać z 2 kursów powrotnych z Trzęsacza do Gryfic. Regularny rozkład jazdy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej nie ulega zmianie.

Ciekawa data w wąskotorowej historii

Dzięki uprzejmości pana Pawła Kamińskiego, miłośnika historii z Gryfic, dotarliśmy do ciekawych materiałów, zawierających wzmianki o początkach działalności Gryfickiej Kolei Dojazdowej na ziemiach odzyskanych.

Teksty pochodzą ze sprawozdania Bogdana Holzera z 1945 r., znajdującego się obecnie w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jak się okazało, już w najbliższą środę, 22 lipca 2020 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa, a wcześniej Gryficka Kolej Dojazdowa, obchodzić będzie 75. rocznicę uruchomienia swojej działalności po II wojnie światowej. Fragmenty teksów pochodzą z dokumentu pt. "Sprawozdania z inspekcji przeprowadzonej w obwodzie Zagórze przez inspektora obwodów Holtzera Bogdana i zastępcę inspektora obwodów Almakiewicza Kazimierza w czasie od 20.07.-24.7.1945r."

Zarządzenie Prezesa NKW

 

Nadmorska Kolej Wąskotorowa informuje,  że w związku z panującą w naszym kraju sytuacją epidemiczną, cały czas obowiązują obostrzenia, dotyczące zachowania w miejscach publicznych.

Przypominamy o podstawowych założeniach z zarządzenia Prezesa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, z dn 30.04.2020 r., dotyczących profilaktyki, wprowadzonej w celu zmniejszenia narażenia pracowników i pasażerów na zakażenie koronawirusem.

Dezynfekcja to podstawa!

Od chwili, kiedy Nadmorska Kolej Wąskotorowa wznowiła swoją działalność przewozową minął miesiąc. Pomimo wciąż istniejącego zagrożenia epidemicznego, kolejka kursuje codziennie na trasie z Gryfic do Pogorzelicy, jak zawsze wzbudzając pozytywne emocje i radość turystów.Tegoroczny sezon przewozowy rozpoczął się w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z ponad miesięcznym poślizgiem. Okres, w którym czasowo wstrzymane były kursy kolejki wykorzystany został przez spółkę na przygotowanie się do nowej sytuacji, w której znaleźliśmy się wszyscy po wybuchu pandemii.

Tabor kolejowy wyposażony został w urządzenia i środki do dezynfekcji oraz instrukcje z informacjami, jak prawidłowo myć i odkażać ręce. We wszystkich wagonach pojawiły się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a punkty kasowe na dworcach wyposażone zostały w osłony pleksiglasowe, oddzielające kasjerów od klientów. Obsługa pociągów przez cały czas korzysta ze środków ochrony osobistej w postaci maseczek z filtrami oraz przyłbic ochronnych.

Ruszyły kasy dworcowe

Od 30 czerwca 2020 r.  uruchomione zostały punkty kasowo- informacyjne na dworcach kolejowych w Trzęsaczu, Rewalu i Pogorzelicy. Oprócz możliwości zakupu biletu, będzie tam  można  uzyskać informacje o przejazdach wąskotorowych, o połączeniach lokalnych i dalekobieżnych, dowiedzieć się o okolicznych atrakcjach turystycznych, a także kupić pamiątki, pocztówki, czy kolorowe ciuchcie i gadżety dla maluchów.

Zapraszamy w godzinach 9:00-17:00

Infolinia:

Trzęsacz - tel. 513 32 70 70

Pogorzelica - tel. 799 047 070

Rewal - tel. 798 62 70 70

Zatrudnimy pracowników

Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. zatrudni od zaraz pracowników sezonowych z możliwością zatrudnienia na czas nieokreślony:

MASZYNISTÓW POJAZDÓW TRAKCYJNYCH

Od kandydatów oczekujemy posiadanie uprawnień maszynisty spalinowych pojazdów trakcyjnych

KIEROWNIKÓW POCIĄGU

Od kandydatów oczekujemy posiadanie uprawnień kierownika pociągu.

Oferujemy dogodne formy zatrudnienia oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Mile widziani również emeryci. Oferty prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja pod nr 91 38 422 35  w dni robocze w godz. 8:00-15:00