Nietypowy skład

Bardzo nietypowy skład pociągu można było zaobserwować w poniedziałek, 21 marca 2023 r. na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Gryfic do Pogorzelicy. W próbie ruchowej z pełnym obciążeniem wzięły udział 2 lokomotywy spalinowe Lxd2, wagon motorowy Mbxd2 oraz 3 rumuńskie wagony osobowe. Próbie ruchowej z pełnym obciążeniem 125 ton poddana została lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, w której w styczniu br. zamontowany został 12-cylindrowy silnik Wola Henschel po generalnym remoncie.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, zgodnie z zaleceniami serwisanta. – mówi Rafał Hamulczuk - mistrz warsztatu mechanicznego NKW.- Do tej pory lokomotywa jeździła bez obciążenia, bo silnik był na dotarciu. Teraz nadszedł czas na kolejną próbę ruchową, tym razem z dołączonymi wagonami i dodatkowym obciążeniem. W poniedziałek, podczas jazdy testowej sprawdzaliśmy, czy silnik pracuje prawidłowo oraz kontrolowaliśmy ciśnienie oleju i wody – dodaje szef obsługi technicznej. Poniedziałkowe testy nowej jednostki napędowej zakończyły się pozytywnie i lokomotywa jest gotowa do użytku.

Gmina Rewal ogłasza przetarg

Gmina Rewal, właściciel spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa, ogłosiła przetarg na budowę dworca kolejki wąskotorowej w Niechorzu oraz remont zabytkowego parowozu Px 48 z dofinansowaniem w wysokości 7 470 000zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Termin wykonania prac - 24 miesiące od podpisania umowy, czyli maj/czerwiec 2025 r.

Wizualizacja obiektu w Niechorzu wygląda imponująco. Mamy nadzieję, że już wkrótce nasi pasażerowie będą mogli korzystać z tego pięknego obiektu i po wielu latach oczekiwań, znów wyruszyć w fascynującą podróż w czasie prawdziwym parowozem Px48 3913.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji (kliknij czytaj dalej).

Informacje o przetargu znajdują siępod linkiem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/738310

Lokomotywa Lxd2 otrzymała nowy silnik

Lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, użytkowana przez Nadmorską Kolej Wąskotorową otrzymała właśnie nowe życie. W rumuńskiej lokomotywie, wyprodukowanej w 1985 r. zamontowany został pierwszy z dwóch silników, zakupionych w grudniu ubiegłego roku w firmie Diesel System Service w Czernichowie.

12-cylindrowy silnik Wola Henschel, o mocy 505 KM i oznaczeniu 16H12A, nie jest co prawda nowy, ale przeszedł generalny remont w warsztatach w Czernichowie, k. Krakowa, specjalizujących się w serwisowaniu wysokoprężnych jednostek napędowych. Ważąca 2,5 tony jednostka napędowa, która zastąpiła identyczny, wyeksploatowany już silnik, została przetestowana przez pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i przeszła już pozytywnie pierwsze próby ruchowe bez obciążenia.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, ponieważ jednostka jest jeszcze na dotarciu – mówi Rafał Hamulczuk- mistrz warsztatu mechanicznego NKW.

Spotkanie na dworcu w Rewalu

We wtorek, 28 lutego 2023 r., w sali konferencyjnej na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Rewalu odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryficach oraz burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Gryfickiego. Podczas spotkania doszło do podpisania porozumienia w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), opracowania strategii ZIT oraz zarządzania ZIT Obszaru Funkcjonalnego Gryfic.

Dokument określa zasady współpracy pomiędzy: Powiatem Gryfickim, Gminą Gryfice, Gminą Płoty, Gminą Trzebiatów, Gminą Brojce, Gminą Karnice oraz Gminą Rewal, w ramach której Partnerstwo Powiatu Gryfickiego oraz samorząd województwa będą wspólnie wdrażać projekty finansowane z Funduszy Europejskich. Liderem Związku ZIT została Gmina Rewal.

Włamanie i kradzież w bazie w Gryficach

W nocy, z wtorku na środę, 22 lutego 2023 r. doszło do włamania i kradzieży w bazie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Złodzieje najpierw wyważyli drewniane wrota od hali, a po dostaniu się do środka uszkodzili zabytkowy pług śnieżny.

Zainteresowanie złodziei, najprawdopodobniej poszukujących kabli oraz urządzeń elektrycznych, z których można pozyskać miedź oraz inne metale szlachetne, wzbudził stary pług śnieżny. Pojazd był zamknięty, więc aby dostać się do środka, przestępcy powybijali szyby w drzwiach i oknach, po czym wycięli część przewodów elektrycznych, zniszczyli skrzynki rozdzielcze i wymontowali transformatory.

W ocenie pracowników spółki wartość złomowa skradzionych przedmiotów okazała się znikoma w porównaniu do rozmiaru szkód, które zostały spowodowane w zabytkowym pojeździe. Zdewastowane elementy wyposażenia trudno będzie odtworzyć, ze względu na brak oryginalnych części zapasowych.

Udane licytacje na Allegro

Licytacje 31. Finału WOŚP zakończone. Z satysfakcją informujemy, że nasze dwie tegoroczne aukcje na Allegro, zorganizowane przy współpracy ze sztabem nr 5955 w Gryficach uzbierały łącznie 1280 zł.

Największym zainteresowaniem cieszył się jak co roku voucher na przejazd Nadmorską Koleją Wąskotorową w kabinie maszynisty, który ostatecznie osiągnął rekordową kwotę 1025 zł. Bilet rodzinny dla 5 osób wylicytowany został za 255 zł. Zwycięzców licytacji zapraszamy na przejażdżki Nadmorską Koleją Wąskotorową w najbliższym sezonie przewozowym, który potrwa od maja do końca września 2023 roku.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa oraz Dominik Balcerzak - Szef Sztabu WOŚP nr 5955 w Gryficach serdecznie gratulują zwycięzcom licytacji, a także dziękują wszystkim osobom, które swoimi datkami i pomocą wsparły szczytny cel 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wygraj voucher

Choć finał WOŚP już za nami, to aukcje internetowe ciekawych przedmiotów i atrakcji, przekazanych przez darczyńców na licytację wciąż trwają. Jedną z takich atrakcji jest jedyny w swoim rodzaju voucher, przekazany na aukcję w Allegro przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Zwycięzca licytacji otrzyma możliwość przejazdu pełnej trasy z Gryfic do Pogorzelicy w kabinie maszynisty. Będzie to jedyna okazja w sezonie przewozowym 2023, aby odbyć 2-godzinną podróż zabytkową koleją wąskotorową w kabinie lokomotywy spalinowej Lxd2 i zobaczyć na żywo maszynistów w akcji. Termin przejażdżki właściciel vouchera będzie mógł ustalić indywidualnie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w licytacji nie tylko miłośników zabytków techniki i pasjonatów kolei wąskotorowej, ale również tych, którzy lubią w nietuzinkowy sposób spędzić czas podczas wakacji i pochwalić się znajomym ciekawym filmikiem w mediach społecznościowych.

Gramy z WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku będzie to już 31 edycja naszej narodowej kwesty, podczas której zbierane będą fundusze na zakup urządzeń do walki z sepsą. Orkiestra zagra w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. Do akcji jak co roku przyłączy się również Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Sepsa to bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu zespół objawów, który nieleczony prowadzi do niewydolności wielonarządowej i w konsekwencji do śmierci. Choroba ma gwałtowny przebieg, a na zakażenie narażony jest praktycznie każdy, bez względu na wiek. Szansą na uratowanie życia, jest jak najszybsze zdiagnozowanie objawów oraz leczenie, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Na taki właśnie sprzęt kwestować będą wolontariusze w całej Polsce podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.