Radio Eska na stacji w Pogorzelicy

We wtorkowy poranek, podczas pierwszego kursu wąskotorówki, na dworcu w Pogorzelicy gościliśmy dziennikarzy z Radia Eska. Akcja radiowców związana była z promocją gminnej sieci wypożyczalni rowerów Rewal Bike System, która z początkiem lipca br. rozpoczyna swoją działalność na dworcach kolejowych w Trzęsaczu i Pogorzelicy.

Pomarańczowe miasteczko Eski pojawiło się na stacji w Pogorzelicy już o godz. 10:00. Podczas akcji na dworcu dziennikarze robili wywiady z turystami, zachęcali do korzystania z sieci wypożyczalni rowerowych¸ a hostessy rozdawały radiowe gadżety. Rewal Bike System to sieć wypożyczalni rowerów on line, działająca w gminie Rewal w 3 największych miejscowościach: w Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Największą zaletą sieci jest możliwość wypożyczenie roweru w jednej miejscowości i oddania go w innych wypożyczalniach, należących do systemu. Dodatkową korzyścią, płynącą z korzystania z rewalskiego systemu wypożyczalni jest możliwość darmowego transportu roweru nadmorską wąskotorówką. Dzięki współpracy Rewal Bike

Dodatkowy kurs nad morze

Od najbliższego piątku, tj. od 23 czerwca 2023 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa uruchamia kursy weekendowe na trasie Gryfice- Pogorzelica- Gryfice. Dodatkowe połączenie z Gryfic na wybrzeże będzie skomunikowane z pociągami normalnotorowymi ze Szczecina i Kołobrzegu. Dodatkowy pociąg będzie kursował w każdy piątek i sobotę aż do 2 września 2023 r.

Do tej pory nadmorską wąskotorówką z Gryfic nad morze można było dotrzeć jedynie porannym kursem o 8:40. Połączenie to jest skomunikowane z pociągiem ze Szczecina, który przyjeżdża do Gryfic o 8:14. Kurs powrotny z Pogorzelicy do Gryfic był dopiero 0 17:45. Dzięki dodatkowemu pociągowi, który w piątki i soboty wyjedzie z Gryfic o 12:25, w weekendowym rozkładzie jazdy znajdzie się jeszcze jeden kurs powrotny z Pogorzelicy do Gryfic o godz. 14:40. Połączenie to będzie również skomunikowane z pociągami normalnotorowymi z Gryfic do Szczecina, o 16:42 i z Gryfic do Kołobrzegu o 16:40.

Zapraszamy dzieci i seniorów

Międzynarodowy Dzień Dziecka już za nami. Setki dzieciaków z całej Polski skorzystały z promocyjnych przejażdżek wąskotorowych, organizowanych 1 czerwca 2023 r. przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Dzieciom i ich opiekunom, podczas czwartkowych wycieczek po wąskotorowym szlaku towarzyszyło Rewalskie Słoneczko. Sympatyczna maskotka jak magnes przyciągała maluchy i wywoływała uśmiechy i pozytywne emocje.

To jednak jeszcze nie koniec przedwakacyjnych promocji, oferowanych przez Nadmorską Kolej Wąskotorową w tym sezonie przewozowym. Rozpoczął się czerwiec, który nad polskim Bałtykiem jest zawsze pogodny i zachęca do organizowania wszelkiego rodzaju wycieczek i jednodniowych wypadów nad morze.

Dzień Dziecka na szlaku atrakcji

W czwartek, 1 czerwca 2023 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza wszystkie dzieci na przejażdżki po wąskich torach. W tym wyjątkowym dniu, dzieci do 14. roku życia będą mogły skorzystać z biletu promocyjnego, w cenie 10 zł, za przejazd tam i z powrotem. Ponadto podczas wszystkich czwartkowych kursów na naszych milusińskich w pociągu czekać będzie sodka niespodzianka.

Choć oficjalny początek sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej dawno już za nami, to mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Dziecka będzie pierwszym, mocnym akcentem rozpoczęcia nowej przygody z zabytkową kolejką. Przypomnijmy, że na nadmorskim szlaku wąskotorówki oprócz pięknych krajobrazów znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć.

Gmina Rewal inwestuje w kolejkę

15 maja 2023 r. podpisana została umowa na realizację inwestycji gminnej pn. „Budowa dworca kolei wąskotorowej w Niechorzu, Gmina Rewal oraz remont zabytkowego parowozu Px48”. Umowę podpisali:Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski, Skarbnik Beata Żoła oraz przedstawiciele wykonawcy z firmy CORLUX Sp. z o.o. ze Szczecina, która została wytypowana w drodze postępowania przetargowego 12 kwietnia 2023 r.

Wartość inwestycji wynosi 8.210.000,00 zł, a wykonawca ma na realizację zadania 24 miesiące od daty podpisania umowy. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” na podstawie Programu Funkcjonalno- Użytkowego. Inwestycja Gminy Rewal uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład : Programu Inwestycji Strategicznych - Edycja II w wysokości 90% wartości inwestycji. Gmina Rewal otrzymała już Promesę Inwestycyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego, która stanowi zapewnienie, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Funduszu, do kwoty wskazanej w promesie.

Panu Wójtowi oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy w Rewalu, zaangażowanym przy projekcie serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na realizację zadań.

Sprzątanie Świata

17 maja 2023 r. młodzież z Zespołu Szkół im. Cz., Miłosza w Gryficach weźmie udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Do miejsca akcji uczniowie dojadą pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Zbiórka uczestników akcji, wśród których, oprócz uczniów pojawią się też nauczyciele i rodzice, zaplanowana jest w najbliższą środę na stacji Gryfice Wąskotorowe. Odjazd pociągu o godz. 8:40 Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa wysiądzie w Rybokartach, a druga w Niedźwiedziskach. Ze stacji kolejowych obydwie grupy, wyposażone w worki na śmieci wyruszą na sprzątanie leśnych szlaków oraz terenów, przylegających do torowisk Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, by na koniec spotkać się przy stacji Popie. Tutaj, na zakończenie akcji, współorganizator wydarzenia- Nadleśnictwo Gryfice zaprosi wszystkich uczestników Sprzątania Świata na piknik, z pieczeniem kiełbasek w ognisku. Po pikniku uczestnicy powrócą kolejką wąskotorową do Gryfic.

Organizatorem akcji Sprzątanie Świata jest Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach, przy współpracy z Nadleśnictwem Gryfice oraz spółką Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Udany weekend majowy

Zakończył się weekend majowy, inaugurujący nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Nie wliczając falstartu pogodowego w sobotę, w pozostałe dni dopisała piękna, słoneczna pogoda, co miało istotny wpływ na ilość pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych w tym sezonie kursów nadmorską kolejką.

Po podsumowaniu wszystkich kursów, tegoroczny weekend majowy okazał się bardzo udany pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu 5 majówkowych dni Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewiozła ponad 3,5 tys. osób. W porównaniu do roku ubiegłego, była to frekwencja niemal o 100% wyższa, chociaż, trzeba zaznaczyć, że w 2022 r. długi weekend był o 1 dzień krótszy, a majówkowym wyjazdom nie sprzyjała niepewna sytuacja, związana z wybuchem wojny na Ukrainie. Niemniej jednak, takie optymistyczne otwarcie jest dobrym prognostykiem na dalszą część sezonu przewozowego.

Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy skorzystali z naszej majówkowej oferty, mając nadzieję, że zainteresowanie przejazdami nadmorską kolejką nie zmaleje, a tegoroczny sezon przewozowy zaskoczy wszystkich kolejnym rekordem frekwencji.

Kolejką na majówkę

Nowy sezon rozpoczęty! W sobotę, 29 kwietnia nasza kolejka wróciła na nadmorski szlak. Pociąg, przystrojony w godło państwowe wyjechał z Gryfic punktualnie o 8:40, by półtorej godziny później, po raz pierwszy w tym sezonie zameldować się na końcu trasy, czyli w Pogorzelicy. Chociaż inauguracja sezonu przewozowego odbyła się w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, to jednak brak słońca i temperatura otoczenia w granicach 8 ºC nie zniechęciła turystów do odbycia pierwszej w nowym sezonie przewozowym podróży po wąskich torach. Przed nami jeszcze długi weekend majowy.

Od 1 do 3 maja, czyli w dni świąt narodowych pociągi kursować będą przystrojone dodatkowo w barwy państwowe, a prognozy zapowiadają piękną słoneczną pogodę. Wykorzystajmy wiosenną aurę i skorzystajmy z przejazdów nadmorską kolejką, tym bardziej, że na wąskotorowym szlaku Gminy Rewal na turystów czeka wiele majowych imprez i atrakcji.

10 najpopularniejszych pytań o kolejce

Rewalska kolejka powróciła na tory, a wraz z nią, jak co roku powracają pytania, związane z korzystaniem z usług Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Wychodząc  naprzeciw zapotrzebowaniu na aktualne informacje, stworzyliśmy listę 10 najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że nasza lista rozwieje wiele wątpliwości, zaoszczędzi Państwu czasu na wyszukiwanie informacji, a także w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z naszych usług.

1. Kiedy będzie można skorzystać z przejazdów kolejką?

Nowy sezon przewozowy rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. i od tego momentu kolejka jeździć będzie codziennie. Oznacza to, że pociągi kursować będą regularnie, według rozkładu jazdy aż do niedzieli,1 października 2023 r. Po zakończeniu sezonu przewozowego pociągi kursować będą już tylko w trybie posezonowym, o czym na bieżąco będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej.