Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Setki mieszkańców i turystów celebrowało 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na Pikniku Patriotycznym na dworcu w Rewalu. Wydarzenie odbyło się 11 listopada 2023 r. w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dworcowy piknik zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gryficach i Gmina Rewal, przy współpracy z Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Oficjalna część uroczystości odbyła się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu. Następnie pochód z uczestnikami, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Red Swing Low z Gryfic przeszedł na dworzec w Rewalu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Święta Niepodległości. Zgodnie z planem, punktualnie o godz. 13:45 na stację w Rewalu wjechał przystrojony w biało-czerwone flagi i godło państwowe „Pociąg do Niepodległej” z Józefem Piłsudskim na pokładzie. Tak rozpoczęła się inscenizacja pt. „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy”, w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa.

Tuż potem rozpalone zostały Ognie Niepodległości i rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadził Paweł Pawłowski - Pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. Dziedzictwa Kulturowego. Na dworcowej scenie w Rewalu wystąpił koszaliński duet Ania i Tomek Trust w recitalu pieśni patriotycznych, śpiewanych wspólnie z uczestnikami pikniku.

W sobotnie popołudnie wystąpiły również dzieci z zespołu muzycznego „Dreaming Kids”, pod kierownictwem Haliny i Włodzimierza Antczaków. Występ młodych artystów z lokalnych szkół podstawowych spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska promocyjno- edukacyjne, zorganizowane na dworcu przez żołnierzy ze 142. Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w Trzebiatowie i 36. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Mrzeżynie. W dworcowym wydarzeniu uczestniczyli osobiście gospodarze imprezy: Starosta Powiatowy Ryszard Chmielowic, Wójt Gminy Rewal - Konstanty Tomasz Oświęcimski oraz Prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej - Janusz Cetera.

Podczas pikniku na dworcu nie zabrakło stoisk gastronomicznych, na których można było spróbować grochówki legionowej, zupy dyniowej, rogali Świętomarcińskich oraz innych przysmaków, przygotowanych przez Stowarzyszenie Nasz Śliwin oraz Radę Sołecką z Rewala.

Na imprezę w Rewalu można było dojechać pociągami Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, które w dniu Narodowego Święta Niepodległości gminna spółka kolejowa udostępniła bezpłatnie.