Zachowaj czujność na przejeździe

W środę, 19 lipca 2023 r. tuż przed godziną 16 na przejeździe kolejowym przy ul. Trzebiatowskiej w Niechorzu doszło do zderzenia pociągu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z samochodem osobowym marki Citroen. W wyniku zdarzenia uszkodzony został samochód, natomiast nikomu nic się nie stało.

Jak informuje podkom. Zbigniew Frąckiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryficach, kierująca samochodem osobowym, przejeżdżając przez przejazd kolejowy, nie zachowała należytej ostrożności i wjechała na przejazd, uderzając w prawidłowo jadącą lokomotywę.

Na szczęście zarówno pociąg, jak i samochód osobowy tuż przed przejazdem kolejowym poruszały się z niewielką prędkością i lokomotywa jedynie zahaczyła o zderzak pojazdu, urywając go. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń. Z relacji świadków zdarzenia wynika, że zawiniła kierująca

samochodem, która nie zachowała odpowiednich środków ostrożności przy przejeździe kolejowym i zatrzymała się za blisko torowiska. Kierująca pojazdem oraz maszynista lokomotywy zostali zbadani probierzem trzeźwości. Obydwoje byli trzeźwi. Kierująca Citroenem ukarana została mandatem karnym w wysokości 1020 zł.

Pociąg to ogromna masa w ruchu, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Pomimo wielu kampanii na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, co roku wciąż dochodzi do wypadków, które w większości przypadków spowodowane są przez nieostrożność kierowców i ignorowanie znaku drogowego B20, popularnego stopu.

Przypomnijmy jeszcze, że znak B-20 "stop" oznacza: 1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem przejazdu, 2) obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.