Inscenizacja zsyłek na Sybir

W piątek,1 6 września 2022 r. , w przeddzień 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, na stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach odbyła się pierwsza część dwudniowej uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. W imprezie, zorganizowanej przez Starostę Powiatu Gryfickiego oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Gryficach uczestniczyli m.in. Sybiracy i ich rodziny, mieszkańcy Gryfic oraz przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich.

W punkcie kulminacyjnym piątkowej uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna pt. "Zesłania na Sybir 1772-2022", przedstawiająca 3 historyczne zsyłki od 1772 r. do czasów II wojny światowej. Inscenizację zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" w Trzebiatowie, pod kierownictwem Jerzego Nowaka. W rekonstrukcji wydarzeń, oprócz członków grupy rekonstrukcyjnej wzięli udział pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, właściciele i pracownicy pałacu w Rybokartach oraz przebrani w stroje z minionych epok uczniowie gryfickich szkół.

Podczas inscenizacji wywózki na Syberię wykorzystano zabytkowe wagony towarowe oraz lokomotywę Lxd2, użyczone przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Po zakończeniu pierwszego dnia obchodów, wszystkich uczestników imprezy zaproszono na poczęstunek - grochówkę z wojskowej garkuchni.