Złodzieje kolejowi znowu w akcji

W piątek rano, 26 listopada 2021 r., pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, podczas przeglądu stanu technicznego torowisk ujawnili kradzież metalowych elementów mocujących szyny. Kradzieży najprawdopodobniej dokonano w przedziale czasowym pomiędzy 23 i 26 listopada 2021 r.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku o długości ok. 200 metrów na trasie pomiędzy Karnicami i przejazdem kolejowym w Dreżewie. Na miejscu zdarzenia pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej stwierdzili brak elementów mocowania szyn: ok. 50 szt. stalowych podkładek, o wymiarach: 29x16 cm i wadze ok. 4,7 kg każda oraz ponad 100 śrub o długości 19 cm (elementy widoczne na zdjęciach).

W tym roku to już druga taka kradzież, której skutki mogłyby spowodować katastrofę, zagrażającą zdrowiu i życiu pasażerów i obsługi pociągu.

Grupy przestępcze i osoby bezrobotne, parające się zbiórką złomu, demontując elementy torowisk, nie zdają sobie strawy, że okres posezonowy w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej nie oznacza wcale, że kolejka w ogóle nie pojawi się na trasie. Najgorsze jest jednak to, że dla kilkudziesięciu złotych zysku złodzieje gotowi są doprowadzić do tragicznej w skutkach katastrofy w ruchu lądowym, za co, zgodnie z art. 173 § 1. kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Dlatego też pragniemy uczulić wszystkich świadków tego zdarzenia, jak również pracowników lokalnych skupów złomu, by nie byli obojętni i zgłaszali do organów ścigania o przypadkach bezmyślnego rozkradania linii kolejowych.

Informacje dotycząc kradzieży prosimy przekazywać pod nr tel. 91 38 42 235, bądź skontaktować się bezpośrednio z posterunkiem policji w Rewalu.