Zapraszamy na obchody 125-lecia.

W 2021 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętuje 125. rocznicę uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Z tej okazji, na dworcu w Rewalu odbędzie się festyn, podczas którego przedstawiona zostanie historia nadmorskiej kolejki, która odegrała ogromną rolę w rozwoju gospodarczym Pomorza Zachodniego.

Historyczny pociąg.

W projekcie budowy pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza nie uwzględniono budowy dworca w Rewalu. Co więcej, nie zaplanowano nawet przystanku, gdyż w owym czasie Rewal nie był jeszcze tak znanym kąpieliskiem morskim jak Niechorze. W latach 1897-1898 najpierw zbudowano w Rewalu przystanek, a dopiero podczas modernizacji linii w 1903 r. wybudowano budynek dworcowy według projektu, opartego na planach dworca w Niechorzu. W najbliższą sobotę, cofniemy się w czasie do daty 1 lipca 1896 r., a dworzec w Rewalu zamieni się na kilka chwil w

historyczny dworzec w Niechorzu. W momencie kulminacyjnym imprezy odbędzie się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza z letnikami w strojach z minionej epoki. W inscenizacji wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" oraz członkinie Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie.

Wystawa

Jednym z punktów programu sobotniej imprezy będzie otwarcie wystawy pt. "125 Lat Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej". Na 6 planszach będzie można zobaczyć ciekawe fotografie oraz poznać najważniejsze fakty z bogatej historii powiatowej kolejki wąskotorowej, od momentu podjęcia decyzji o budowie pierwszej wąskotorowej linii z Gryfic do Niechorza, aż po czasy współczesne.

Atrakcje

W części artystycznej, w sobotnie popołudnie wystąpi m.in. orkiestra dęta oraz zaprezentują się wykonawcy poezji śpiewanej: duet Tomek Trust & Annie, który wykona znane pieśni rosyjskich bardów - Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy oraz piosenki Agnieszki Osieckiej, a jako gwiazda wieczoru, w autorskim recitalu wystąpi legenda polskiej poezji śpiewanej - Wolna Grupa Bukowina. W programie festynu nie zabraknie również zabaw i animacji dla najmłodszych oraz oprawy kulinarnej, o którą zatroszczy się Rada Sołecka Rewala . Będą potrawy z grilla, ciasta z własnego wypieku i inne smakołyki.

Pociąg specjalny

Na festyn w Rewalu, w dn. 7 sierpnia 2021 r. będzie można dojechać z Trzęsacza dodatkowym pociągiem, który podstawiony zostanie w Trzęsaczu o godz. 18:30. Skład specjalny dojedzie tylko do Rewala, gdzie będzie czekał do zakończenia imprezy, by rozwieźć uczestników po  w kierunku Pogorzelicy, Trzęsacza i Gryfic. Bilety przejazdowe na kurs specjalny pociągu można nabyć w promocyjnej cenie 10 zł (przejazd tam i z powrotem).

ODJAZDY POCIĄGU SPECJALNEGO

Z Trzęsacza do Rewala - 18:30,

Przyjazd do Rewala – 18:35

PO ZAKOŃCZENIU IMPREZY:

Odjazd z Rewala w kierunku Pogorzelicy

Rewal 21:15

Śliwin 21:19

 Latarnia Niechorze  21:30

Niechorze Gł  21:35

Sandra  21:40

Pogorzelica  21:45

Odjazd z Pogorzelicy w kierunku Trzęsacz-Gryfice

Pogorzelica   22:00

Sandra 22:05

Niechorze Gł  22:10

Latarnia Niechorze  22:15

Śliwin 22:26

 Rewal 22:30

Trzęsacz  22:35

Przyjazd do Gryfic  23:55

 

Na obchody 125- lecia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej zapraszają: