Złodzieje znowu w akcji

Kradzieży metalowych elementów mocujących oraz dewastacji zabytkowej linii kolejowej udało się zapobiec dzięki czujności pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, przeprowadzających rutynowe prace rewizyjne.

W czwartek, 26 listopada 2020 r., podczas przejazdu drezyną na odcinku Paprotno- Karnice, pracownicy nadmorskiej kolejki zastali porozkręcane torowiska i porozrzucane elementy mocowań szyn. Najprawdopodobniej złodzieje zostali zaskoczeni podczas demontażu stalowych śrub i podkładek, które wraz z narzędziami zostały porzucone na miejscu przestępstwa.

Tym razem udało się zapobiec kradzieży, jednak każda aktywność rabusiów naraża kolej na wysokie koszty związane nie tylko z zakupem skradzionych elementów ale też z odtworzeniem torowiska. Największe problemy pojawiają się wtedy, gdy stare podkłady zostają zdewastowane podczas wyrywania śrub w trakcie kradzieży, co sprawia, że nie ma możliwości ponownego bezpiecznego zamocowania szyn. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wymiana uszkodzonych podkładów na nowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Czwartkowa kradzież została niezwłocznie zgłoszona na policję, która liczy na pomoc ze strony ewentualnych świadków zdarzenia. Informacje dotycząc kradzieży prosimy przekazywać pod nr tel. 91 38 42 235, bądź skontaktować się bezpośrednio z komendą policji w Gryficach.

Kradzieże elementów torowisk zdarzają się w naszym kraju bardzo często i nie sposób im zapobiec. Ciężkie, stalowe śruby, a czasem nawet szyny padają łupem nie tylko złodziei, nastawionych na szybki zysk, ale też bezrobotnych, parających się zbieraniem złomu. I choć sama wartość skradzionego metalu w skupie złomu to czasem zaledwie kilkaset złotych, to skutki kradzieży mogą prowadzić do katastrofy i ludzkiej tragedii. Dlatego pragniemy uczulić wszystkich świadków tego przestępczego procederu, by nie byli obojętni i informowali organy ścigania o przypadkach bezmyślnego rozkradania linii kolejowych.