Trasa

Pierwotnie trasa Gryfickich Kolei Dojazdowych prowadziła z Gryfic do Trzebiatowa i liczyła łącznie 61 km. Niestety, po przejęciu infrastruktury kolejowej przez samorząd gminy Rewal, z powodu złego stanu technicznego mostu na Redze w Nowielicach oraz zdewastowanych torowisk nie udało się uruchomić zamkniętej przez PKP trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów.

Nowe perspektywy i szanse rozwoju dla rewalskiej kolejki otworzyły się dopiero w 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdy gmina Rewal, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiła o dotacje unijne i przystąpiła do jednej z największych inwestycji ostatnich lat - rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W ramach prac rewitalizacyjnych zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz-Pogorzelica. Ponadto wyremontowano zabytkowe budynki dworcowe w Pogorzelicy i Rewalu oraz wybudowano 3 nowe dworce: w Trzęsaczu, Śliwinie i Niechorzu, przy latarni morskiej.

Obecnie Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą. Linia kolejowa przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal.

Do dyspozycji pasażerów są dwie trasy: dłuższa, z Gryfic do  Pogorzelicy, obejmująca 15 stacji oraz krótsza, obejmująca 7 stacji, zlokalizowanych na terenie gminy Rewal.

Kolej wyjeżdża codziennie pierwszym kursem z zajezdni w Gryficach. Po dotarciu do Trzęsacza pociąg kursuje dalej wahadłowo na trasie Trzęsacz - Pogorzelica - Trzęsacz.

Ostatni kurs waskotorówki jest kursem powrotnym do lokomotywowni w Gryficach.

Trasa Gryfice - Pogorzelica

Łączna długość trasy 39,4 km  

 1. Gryfice
 2. Popiele
 3. Rybokarty
 4. Niedźwiedziska
 5. Modlimowo
 6. Paprotno
 7. Karnice
 8. Dreżewo
 9. Trzęsacz
 10. Rewal
 11. Śliwin
 12. Niechorze Latarnia
 13. Niechorze Gł.
 14. Pogorzelica Sandra
 15. Pogorzelica

 

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica

Długość trasy  9,9 km

 1. Trzęsacz
 2. Rewal
 3. Śliwin
 4. Niechorze Latarnia
 5. Niechorze Gł.
 6. Pogorzelica Sandra
 7. Pogorzelica