Jadowite pająki na dworcu w Pogorzelicy

Podczas pierwszego sierpniowego weekendu w dn. 7-9 sierpnia 2020 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy będzie można odwiedzić amatorską kolekcję pająków i insektów. Ekspozycja pajęczaków udostępniona zostanie dla zwiedzających bezpłatnie.

Jadowite pająki z różnych kontynentów oraz egzotyczne insekty będzie można zobaczyć w Pogorzelicy dzięki uprzejmości Konrada Żądło, pasjonata z Gryfic, który hoduje pajęczaki od 3 lat. Konrad ma 14 lat i mieszka w domku jednorodzinnym z młodszym bratem i rodzicami. Oprócz pajęczaków i insektów bracia opiekują się również żółwiem, gekonem i kameleonem. Jednak największa, bo licząca już 30 egzemplarzy, jest kolekcja pająków, wśród których znajdują się ogromne ptaszniki.

- Zawsze marzyłem, żeby hodować węże, ale niestety moi rodzice nie zgodzili się na gady. Pająki też na początku nie wchodziły w grę, ale ostatecznie udało mi się przekonać moich rodziców, którzy w końcu wyrazili zgodę na zakup pierwszych okazów - mówi Konrad.

Chłopak chętnie pokazuje terraria, ustawione w swoim pokoju, gdzie uczy się i śpi. Jednak do pająków podchodzi z rozwagą i ostrożnością.

- Nie boję się pająków, bo przebywają one w bezpiecznych terrariach, jednak na rękę ich bym nie wziął, ponieważ wiem, że niektóre okazy są bardzo jadowite i nigdy nie wiadomo, jak mogą zareagować pod wpływem stresu lub gdy są głodne- opowiada młody hodowca.

Konrad bardzo dużo wie o życiu i zwyczajach pająków, zna nawet ich łacińskie nazwy. Informacje znajduje głównie na fachowych blogach i portalach internetowych. Tam też kupuje pająki i karmę dla swoich podopiecznych, którą stanowią głównie karaczany. Te egzotyczne insekty, rodem z Turcji i Madagaskaru, wyglądem przypominające nasze rodzime karaluchy, osiągają czasem nawet znaczne rozmiary. Będzie je można również zobaczyć na dworcowej wystawie.

Serdecznie zapraszamy.