Powitaliśmy wiosnę

Piękna, wiosenna pogoda towarzyszyła uczestnikom wyprawy Nadmorska Wiosna na Wąskich Torach, zorganizowanej w sobotę, 6 kwietnia przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa. W wycieczce kolejką na trasie Gryfice-Pogorzelica wzięło udział ponad 70 miłośników kolei wąskotorowych, którzy na imprezę dotarli z różnych stron Polski.

Główną atrakcją sobotniego przejazdu była możliwość wykonania zdjęć specjalnego pociągu, złożonego z zabytkowych wagonów pasażerskich, starych wagonów towarowych oraz kolejowych jednostek serwisowych. W tym celu pociąg zatrzymywał się aż 17 razy w najatrakcyjniejszych miejscach nadmorskiej trasy.

Oprócz przejazdu wąskotorówką organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników wyprawy wiele dodatkowych atrakcji, m.in. zwiedzanie Wystawy Pomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach oraz bazy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie można było obejrzeć i sfotografować zabytkowy parowóz Px-48 3913, a także zwiedzanie latarni morskiej i Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Powitanie wiosny na wąskich torach nie mogło się obejść bez spalenia i utopienia symbolicznej Marzanny oraz wiosennego pikniku z pieczonymi kiełbaskami.

Podczas trwania imprezy, uczestnikom towarzyszyła ekipa filmowa z Niemiec, która nagrywała materiał do programu pod tytułem Ostsee Report. Program o atrakcjach polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym naszej wąskotorówki, realizowany na zlecenia niemieckiej telewizji NDR, wyemitowany zostanie na antenie tej stacji już w kwietniu b.r.

Przejazd pociągu specjalnego został zorganizowany przez spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa po raz pierwszy  i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem ze strony pasjonatów kolei wąskotorowych. Nie ma zatem wątpliwości, że tego typu wyprawy wejdą w przyszłości na stałe do kalendarza imprez nadmorskiej wąskotorówki, tym bardziej, że na jej trasie, oprócz malowniczych krajobrazów, znajduje się wiele wartych odwiedzenia atrakcji turystycznych. A już dziś przypominamy, że tegoroczny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej rozpoczyna się już w długi weekend majowy, tj. 27 kwietnia i potrwa do 30 września. W tym czasie pociągi kursować będą codziennie, według regularnego rozkładu jazdy.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, nakręconego przez pana Piotra Wojciechowskiego, jednego z uczestników imprezy oraz naszej galerii zdjęciowej.

Zobacz film