Po Torach Dziejów - Powroty

17 września 2016 r.

Dworzec wąskotorowy w Gryficach

START: godz. 15:00

Rekonstrukcja historyczna powrotu zesłańców syberyjskich na Ziemie Odzyskane będzie jednym z elementów obchodów 70. rocznicy przyjazdu Sybiraków do Gryfic. Impreza odbędzie się w rocznicę agresji Rosji na Polskę z 17 września 1939 r. Od 2004 roku 17 września uznawany jest za datę Światowego Dnia Sybiraków.

Tak jak przed siedemdziesięciu laty, grupy zesłańców z tobołkami, stanowiącymi cały ich dobytek, wjadą na dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach w wagonach bydlęcych, przygotowanych specjalnie na potrzeby imprezy przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Będzie to pełen emocji moment wspomnień dla uczestników tamtych wydarzeń oraz lekcja żywej historii dla młodych ludzi, którzy tamte czasy znają jedynie z lektur i filmów. W rekonstrukcji wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz" z Trzebiatowa, działającej przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża, uczniowie gryfickiego liceum oraz sami Sybiracy i ich rodziny, przebrane w stroje z epoki. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do aktywnego uczestniczenia w inscenizacji. Aby wziąć udział w przedstawieniu wystarczy posiadać własny strój Sybiraka, powracającego ze zsyłki oraz zameldować się na gryfickim dworcu wąskotorówki na pół godziny, przed rozpoczęciem rekonstrukcji.

Program obchodów

15.00 - "Po torach dziejów - powroty" rekonstrukcja historyczna przyjazdu Sybiraków - dworzec kolei wąskotorowej w Gryficach

16.00 - Poczęstunek - grochówka z kuchni polowej

16.30 - 17.30 uroczyste przejście pod pomnik "Pamięci Sybiraków" , złożenie wiązanek - cmentarz komunalny w Gryficach

18.00 - Msza święta w kościele pw WNMP Gryficach.

Organizatorzy: Związek Sybiraków Koło Terenowe w Gryficach, Nadmorska Kolej Wąskotorowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz", Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic, Gryficki Dom Kultury, Fundacja Edukacji i Rozwoju Pomorzanin.

Kontakt

  • INFORMACJA 
  • Tel. 513 327 070 / 799 047 070 
  • BIURO W GRYFICACH
  • Ul. Błonie 1, 72-300 Gryfice 
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • BIURO W REWALU
  • Ul. Szkolna 1, 72-344 Rewa
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Tel. 798 627 070