Noc Muzeów 2016

Około 300 osób uczestniczyło w projekcie pod nazwą Nocny Pociąg do Muzeum, zorganizowanej w Gryficach przez Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Nadmorską Kolej Wąskotorową. Impreza odbyła się po raz pierwszy w ramach 11. Europejskiej Nocy Muzeów.

Do skansenu Pomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach można było dotrzeć dwoma pociągami. Jeden, ten szerokotorowy jechał od strony Szczecina, a wąskotorówka zbierała chętnych z gminy Rewal i gmin ościennych. Jednak bez względu na szerokość torów obydwa pociągi dotarły do Gryfic dokładnie w tym samym czasie. Wszystko dzięki naszemu dzielnemu konduktorowi Kacprowi, który za pomocą łączności radiowej potrafił zsynchronizować wjazd obydwu składów na dworce w Gryficach.

Uczestnicy, którzy wybrali podróż nadmorską kolejką na pewno nie pożałowali swojej decyzji, bowiem oprócz wieczornej przejażdżki w promocyjnej cenie, na pokładzie ciuchci czekała na nich niespodzianka od Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Każdy dorosły uczestnik do biletu otrzymał w prezencie butelkę piwa, które z okazji tegorocznych obchodów 120-lecia nadmorskiej wąskotorówki wyprodukował Browar Kowal z Koszalina. Do wyboru było piwo ciemne - pod nazwą Ciemny Dym oraz klasyczne - Jasna Para. Dla abstynentów i młodszych uczestników imprezy były opcjonalnie drobne upominki: breloczki i pięknie wydane przewodniki po gminie Rewal.

Impreza w Gryficach rozpoczęła się od zwiedzania lokomotywowni i warsztatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, po których oprowadzał najstarszy pracownik spółki - pan Wiesław Kościelny. Można tu było zobaczyć zaplecze serwisowe, stare lokomotywy parowe oraz elementy zabytkowego taboru. Jednak największą atrakcją były przejażdżki starą drezyną, którą pracownicy spółki uruchomili specjalnie z okazji nocnej imprezy.

Wystawa Nadmorskiej Kolei Dojazdowej powitała gości występem zespołu folklorystycznego Przepióreczka. Dzięki uprzejmości Bartka Piaścika dzieci mogły przejechać się miniaturowym parowozem Px-48, który od tego roku na stałe zagości w Parku Miniatur w Dziwnowie. Jak na prawdziwą  imprezę plenerową przystało nie mogło zabraknąć popularnych kiełbasek z grilla, które serwowali pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Punktem kulminacyjnym 11. Europejskiej Nocy Muzeów w Gryficach była iluminacja świetlna, która przy nostalgicznych dźwiękach zespołu After Blues w niesamowity sposób podkreśliła piękno zabytkowych eksponatów gryfickiego skansenu kolejowego.