Wąskotorówką na Noc Muzeów

Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Nadmorska Kolej Wąskotorowa zapraszają wszystkich miłośników kolei wąskotorowej do udziału w imprezie pod nazwą „Nocny Pociąg do Muzeum”. Impreza odbędzie się w sobotę, 21 maja 2016 r. w Gryficach w ramach 11. Europejskiej Nocy Muzeów.

Będzie to pierwsza tego typu wydarzenie kulturalne, zorganizowane w przestrzeni plenerowej wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję za darmo zwiedzić wystawę zabytkowych parowozów i wagonów oraz unikatowych eksponatów kolejowych w nocnej iluminacji. Oprócz zwiedzania wystawy w towarzystwie przewodnika, będzie można odwiedzić pobliską lokomotywownię i warsztaty Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej - miejsca, które na co dzień nie są udostępniane dla zwiedzających. Zwiedzanie zaplecza kolejowego to pierwszy akord tegorocznych obchodów 120–lecia nadmorskiej wąskotorówki. Na imprezę w Gryficach będzie można dojechać pociągiem specjalnym ze Szczecina oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową z gminy Rewal.

Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów będzie mini-replika wąskotorowej lokomotywy parowej Px48, którą w Gryficach zaprezentuje Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa. Px48 to parowóz produkowany w połowie XX wieku w Chrzanowie. Do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele spośród 101 egzemplarzy, wyprodukowanych w latach pięćdziesiątych na zlecenie PKP. Dwa tego typu parowozy, o rozstawie osi 1000 mm znajdują w taborze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Miniatura z Dziwnowa jest wiernie odzwierciedlonym, ręcznie wykonanym z metalu modelem parowozu w skali 1:6. Z komina leci prawdziwy dym, a z wnętrza wydobywa się dźwięk lokomotywy. Budowa repliki trwała ponad rok, a projekt opracowany został na podstawie oryginalnych planów pierwowzoru. Do miniaturowej lokomotywy dołączone są wagoniki, które mogą przewieźć nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

Program imprezy zakończy występ szczecińskiego zespołu After Blues. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Organizatorzy:

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Pomorze Zachodnie, Przewozy Regionalne 

Współorganizatorzy: Gmina Gryfice, Gryficki Dom Kultury, Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

Dojazd Nadmorską Koleją Wąskotorową

Uczestnicy imprezy w dn. 21 czerwca mogą skorzystać z promocyjnej ceny biletów, w wysokości 10 zł od osoby. W tej kwocie zawarty jest dojazd kolejką do dworca w Gryficach oraz powrót autokarem z miejsca imprezy. Do każdego biletu, sponsor Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej - Browar Kowal z Koszalina dołącza promocyjny upominek.

Osoby zainteresowane przejazdem na imprezę wąskotorówką prosimy o zgłaszanie swojego udziału na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc w autokarze.

Więcej szczegółów o imprezie na : www.muzeum.szczecin.pl

Odjazdy pociągu z gminy Rewal:

Pogorzelica (odjazd 17.45)

Niechorze (17.54)

Niechorze Latania Morska (17.57)

Śliwin (18.08) 

Rewal (18.15)

Trzęsacz (18.20)

Powrót 

Powrót do gminy Rewal autokarem z miejsca imprezy za okazaniem biletu promocyjnego. Wyjazd ok. godz. 23:00.